Lvářka – Tereza Janišová

Lvářka úvodní
Kniha Lvářka od nadějné spisovatelky Terezy Janišové by se dala charakterizovat jako historicko-fantastický román s příchutí romantiky. Po většinu času nabízí svěží příběh, při kterém se rozhodně nebudete nudit.

V hlavních rolích je tentokrát dvojice Vavřinka a Josef. Ona žije v 16. století, pracuje jako služka a přivydělává si prodejem bylinek. Prostě taková obyčejná holka. On žije v 21. století, zrovna dokončil studium architektury, které se chce věnovat i do budoucna. Dva rozdílní lidé ze zcela odlišných prostředí zdánlivě nemají nic společného. Jednoho dne se ovšem setkají na Petříně a jejich životy se navždy změní.

 Asi se ptáte, jak se mohli potkat, když každý žije v jiné době. Samozřejmě díky cestování časem, které je jedním z hlavních motivů děje. Podobně zaměřených románů už v minulosti vyšla celá řada, ale ne vždy to dopadlo dobře. Tentokrát musím autorku Lvářky pochválit, protože se jí podařilo sepsat působivý a velice čtivý příběh.

Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících kvalitu knihy jsou určitě postavy. Tereze Janišové se povedlo vytvořit poměrně sympatické hrdiny, kteří vám až na chvilkové zkraty budou sympatičtí. Tím zkratem mám na mysli chvíli, kdy se pohádají a navzájem se doslova pošlou do prdele. Vzhledem ke kouzelné atmosféře celého děje mi tohle přišlo trochu nevhodné.

Jinak se ovšem můžete těšit na rychle plynoucí dění, ve kterém nechybí řada zvratů, romantických scén i napínavých chvilek. Jestli něco hraje prim, je to prostředí a atmosféra. Větší část se odehrává v historické Praze 16. století, kde potkáte obyčejné měšťany, ale třeba i některé reálné postavy v čele s Rudolfem II. Habsburským a známým alchymistou Edwardem Kellym. Navíc se tvůrkyně nechala inspirovat i v dalších skutečnostech a část děje zasadila do královského zvěřince, kde bydlí i lev Mohamed. Ten měl podle horoskopu zemřít ve stejnou chvíli jako slavný panovník. V historických záznamech najdete, že Rudolf II. nakonec svého mazlíčka přežil o jediný den.

Lvářka obálka

Vyprávění ze současnosti naopak někdy působí velice zábavně, protože dívka z 16. století samozřejmě nezná moderní technologie. Asi si dokážete představit, že třeba televize je pro ni zcela úžasný vynález. Kupodivu se ovšem poměrně rychle adaptuje a začne i v jiné době bezproblémově fungovat. Je to prostě šikovná holka.

Autorka do knihy vložila velkou část svého vlastního života. Samozřejmě asi nikdy necestovala časem, ale prožívala dětství na Malé straně, v Hradčanech i na Petříně, takže zdejší prostředí dokonale zná a stalo se jí velkou inspirací. Zároveň vystudovala architekturu, stejně jako hlavní chlapecký hrdina. Dokonce strávila nějaký čas i v Londýně, o kterém je rovněž v knize zmínka. A navíc má ráda kočky. Jedna malá i nějaké ty větší jsou nedílnou součástí Lvářky.

Neméně důležitou složkou jsou i ilustrace. Najdeme jich zde poměrně hodně a zejména ty historické vypadají opravdu působivě. Ono už na samotné obálce je vidět, že grafickou stránku tedy tvůrci rozhodně nepodcenili. Na obrázkách nechybějí ani zmínění Rudolf II. a Edward Kelley.

Lvářka je opravdu zajímavá a celkově působivá knížka. Čerpá především z historie našeho hlavního města a nebojí se do něj zasadit i neskutečné situace. Společně s reálnými dějinami pak vytváří kombinaci, která rozhodně stojí za přečtení.

Již 15. ledna dní se navíc odehraje slavnostní křest, takže si můžete dojít i pro podpis od samotné autorky a třeba si s ní popovídat. Pozvánku na tuto událost najdete zde.

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *