Loutkář z Krakova -R. M. Romero

stažený soubor
Loutkář z Krakova se nebojí smísit krutou realitu s pohádkovou fantasií. Židovská kubánsko-americká spisovatelka R. M. Romero v něm rozehrává příběh plný smutku a krutosti.

Říkáte si, že kombinace pohádky a hrůz druhé světové války musí působit dost bizarně? Ale co když pohádkovou Zemi panenek ovládnou krysy, které se nebojí zneškodnit některé z původních obyvatel a zbytek si nemilosrdně podrobí? Potom už tyto dva světy mohou vypadat trochu podobně, že?

R. M. Romero se rozhodla do své knihy vložit hned dva příběhy. V jednom se čtenář ocitá v kouzelné Zemi panenek, která je napadena zlověstnými krysami. Většina z přítomných obyvatel se ze strachu schovává nebo se nechá ovládat. Panenka Karolína a vojáček Fritz se ovšem rozhodnou, že se vydají hledat pomoc.

A právě zmiňovaná panenka se díky tomu dostává do světa lidí a poznává šikovného výrobce hraček Cyrila. Ten je v polském Krakově oblíbeným prodejcem všech dětí. Brzy ovšem přichází vpád nacistů do Polska a s ním zcela zásadní změna situace.

78254576 603463250390365 8182494331941158912 n

Zčásti tedy před sebou máme i klasický příběh o holocaustu. Čtenáři v něm sledují kruté zacházení s židy a celkově povýšené chování nacistů. Zároveň však do tohoto nemilosrdného prostředí přichází magie a kouzelná stvoření, která se snaží některým poškozeným pomáhat.

Vlastně je to velice zajímavé sledovat, jak se spojují tyto dva na první pohled neslučitelné světy. Autorka se rozhodla tímto způsobem trochu ozvláštnit nechvalně proslulé události holocaustu. Možná měla snahu vložit do nich i trochu dobra a krás z pohádek. Povedlo se jí to jen částečně, protože i přesto máte před sebou velice smutný a hodně emotivní příběh. 

Hlavní hrdina loutkář Cyril je hodně osamělý pán, který nemá prakticky žádné přátele. Radost ze života mu přináší zejména jeho práce a úsměvy na tvářích dětí, když kupují jeho hračky. Najednou se k němu ovšem dostává živá panenka Karolína, a navíc poznává i bohatého židovského pana Jozefa a jeho dceru Reny. Jak se dá od začátku očekávat, brzy jim nacisté zcela změní život. Díky tomu si loutkář uvědomuje, že musí vylézt ze své skořápky a pokusit něco udělat pro své bližní.

Sledujete tedy bytí obyčejného člověka, který se postupně mění na hrdinu. Rozhodně se jedná o velice sympatickou a hodně dominující postavu, kterou doplňují zejména zmíněné magické bytosti. Samozřejmě jsou tu i záporáci v podobě německých vojáků. Naprostý protipól v povahách je zde opravdu patrný a jen napomáhá ve vyzdvižení dobra i zla.

77080313 1388029004692139 790134383141978112 n

Většina pohádek končí šťastným koncem. V tomto případě se ovšem pohybujeme ve velice temném světě, takže se připravte, že to tentokrát bude trochu jinak. Přestože se dočkáte i částečného happyendu, hned několik postav se ho nedožije. Takže slzy budou určitě tryskat proudem.

Loutkář z Krakova se nebojí dva na první pohled odlišné světy, které ovšem mohou mít i mnoho společného. Je to samozřejmě další kniha o hrůzách holocaustu, ale zároveň se přecijen výrazně odlišuje. Pochválit rozhodně musíme i její grafické zpracování, které je na vysoké úrovni. Dočkáte se mnoha menších obrázků a pěkně rozdělených příběhů ze Země panenek a polského Krakova.

Možná vás překvapí, že autorka je Američanka. Výborně totiž popsala atmosféru válečného období v evropském Polsku. Knihu začala psát na základě své návštěvy Osvětimi, která pro ni byla velice silným emotivním zážitkem. Spoustu věcí si uvědomila a rozhodla se, že svůj příběh věnuje právě utlačovaným židům. A za to si zaslouží velký dík.

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *