L3g3ndy přinášejí staré příběhy v novém fantastickém hávu

cyberpunk 5774101 1280
Antologie L3g3ndy nabízí zajímavý soubor povídek opravdu mladých autorů domácí fantastiky, kteří se rozhodli předělat známé i takřka neznámé české pověsti. Někdo by to mohl brát jako velkou drzost, ale výsledek vás určitě překvapí.

O většině tvůrců jednotlivých textů jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. Nemají na svém kontě žádnou knihu, jen sem tam nějakou povídku. Ovšem ve chvíli, kdy zjistíte, že jejich editorem se stal Leoš Kyša alias František Kotleta a jako host se tu objevil oblíbený bestsellerový autor Theo Addair, kniha okamžitě vzbudí váš zájem. A to je určitě dobře, protože její propásnutí by bylo velkou chybou.

Najdete tu celkem desatero příběhů odkazujících na české legendy a pověsti. V samotných příspěvcích je ovšem někdy budete hledat poměrně složitě. Jednotliví přispěvovatelé se jimi nechali podnítit opravdu volně a většinou jejich obsah přizpůsobili současné nebo dokonce nadcházející době. Z velké části se vzhledem k žánru jedná o fantastické podání.

Golem i Bivoj

Hned první s názvem Deset kostlivců se nechal inspirovat současnou koronavirou krizí a objevíte v něm svět, v němž strach převládá nad zdravým rozumem. Všechno ovládá „velký bratr“ a součástí života každého člověka jsou speciální hodinky. Jako odkaz na předlohu v podobě Orloje. Napsala Valerie Šťástková.

Potom tu máme Schovku Michaela Waltera o cestování v časoprostorech, Dominiku z Podolí od Annie Mirai o jedné krásné dívce, jejíž láska stojí opravdu hodně nebo mou oblíbenou Tenkrát na zahradě Františka Buie. U té se na chvíli zastavím. Inspirací pro ni se stala velice známá Dívčí válka a hlavní roli tu hraje děti. Velice roztomilý příběh, který vypovídá o někdy drsném soutěžení nejmenších, je jedním z nejreálnějších z celé knihy. Klidně si dokážu představit, že něco podobného se může v kdejaké školce odehrát.

Následný Kanec Daniela Podlipného vás ovšem zavede do říše postapa. I v tomto případě jeho předlohu budete určitě znát. Bivoj, který ulovil právě divoké prase a získal za něj ruku sestry Libuše Kazi, je všeobecně profláklý. Tentokrát ovšem nebude hlavní hrdina lovit zvíře.

Skrýš Veroniky Šašalové přichází s ponaučením, že bychom měli bojovat za věci, které nám jsou drahé. Potom už je na řadě hvězdný host Theo Addair a jeho Dům u Zlatého kapradí. Musím říct, že se mi jeho povídka líbila o něco méně a vlastně mi nijak nezůstala v hlavě. Oheň Terezy Vodvářkové se odehrává na Petříně a je to taková detektivka o pátrání po pravdě okolo uhořelých lidí. Virus Sáry Vůchové zase přináší již několikrát prověřenou válku robotů a lidí, i když tentokrát s poměrně nečekaný koncem.

Závěrečný Železný muž Martiny Šourkové se pro mě stal zřejmě nejzajímavějším kouskem. Odkazuje na Golema, ale hodně se věnuje tématu žárlivosti. O tom, že tato emoce může být velmi nebezpečná, asi netřeba diskutovat. Tentokrát navíc opravdu zanechá strašlivé následky. Děj se odehrává ve dvou časových liniích a je až překvapivě komplexní.

Vyrůstají nám nové legendy české fantastiky?

Celkově se jedná o velice zajímavou sbírku, která vás zaujme svou rozmanitostí. Pohybujeme se sice často v žánru young adult, ale najdete tu střípky postapa, detektivky i mnoha dalších útvarů. Jedná se vlastně o takový pohled do budoucnosti české fantastiky. Většina z přítomných autorů má velkou část spisovatelské kariéry ještě před sebou a třeba se mezi nimi najdou noví Kotletové či Procházkové.

Na závěr ještě zmíním, že jednotlivé předlohy v podobě pověstí si přítomní vybírali sami. Následné zpracování a náročná editorská práce proběhla pod dozorem zkušeného matadora Leoše K. 

Již brzy se můžete těšit i na kratičké rozhovory se všemi autory. Každému jsme položili tři otázky nejen o jednotlivých povídkách, ale i jejich budoucnosti v literární sféře. 

 

Knihu můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Epocha.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.