Kanibal z Nine Elms – Robert Bryndza

stažený soubor
Robert Bryndza ve svém posledním románu Kanibal z Nine Elms přichází s novou hrdinkou, ale přesto se její svět v mnohém podobá tomu starému. Navíc mě při čtení tohoto thrilleru na mysl přišel i jeden starší legendární zabiják. U koho se autor lehce inspiroval?

Musím říct, že jsem novou řadu tohoto oblíbeného tvůrce thrillerů s chutí uvítal. Jeho původní postavy v čele s Erikou Fosterovou už mě začínali chvílemi trochu štvát, a přestože se mi autorův styl psaní opravdu líbí, každého jídla se občas přejíte.

Nová série s Kate Marshallovou si rozhodně zachovala autorův podpis. Už chvíli po začtení mi bylo jasné, že bude pokračovat v duchu předchozích knih. Jejich hlavní postavy jsou ovšem poměrně rozdílné, což byl ostatně autorův záměr.

Kate Marshallová po většinu knihy nevystupuje jako policistka, ale jako soukromá vyšetřovatelka. Policie se jí totiž zbavila po nepříliš pochvalné mediální kauze. Jinak se jedná o poměrně sympatickou ženu, která má sice ryzí srdce, ale zároveň i nějaké temné stránky. Je vyléčená alkoholička, takže ji tento démon neustále láká do svých spárů.

Vedle ní vystupuje mladíček jménem Tristan, který by věkově mohl být jejím synem. Občas je až neuvěřitelně nezkažený, ale přesto se brzy dostává do své role a rodí se z něj plnohodnotný vyšetřovatel. V určitých chvílích působil až trochu neuvěřitelně, stejně jako některé ze situací. Zcela jednoduše se například dostane na místo činu až k mrtvole, což by asi ve skutečném světě bylo pro civilistu těžko proveditelné.

Příběh začíná ještě v době, kdy Kate pracuje jako detektiv konstábl u policie. Dopadne sériového vraha, ale málem přitom přijde o život. Ostatně to je také hlavním důvodem jejího následného alkoholismu. Začne pracovat jako přednášející na univerzitě, ale brzy jí její minulost dostihne. Objeví se totiž vrah napodobitel, který si v ničem nezadává s původním psychopatickým zabijákem. Ten navíc ještě neřekl poslední slovo.

Hned v úvodu autor posílá čtenáře do akce a nechává je sledovat, jak jeho hlavní hrdinka téměř umře. Potom se sice situace trochu uklidní, ale rozhodně ne na dlouho. Kanibal z Nine Elms je totiž velice svižným thrillerem, který i přes svou více než čtyřistastránkovou délku rychle utíká před očima. Navíc nám v průběhu dění stoupne počet zabijáků na dva, i když jeden je zavřený ve psychiatrické léčebně.

Využití dvojice vrahů je velice chytrým tahem, který nutí čtenáře neustále sledovat určité spojitosti a přemýšlet nad tím, jestli se třeba neznají. Od začátku je jasné, že se tenhle páreček psychopatů sejde a bude z toho pěkná mela.

Navíc je hlavní postava Kate do případu osobně zainteresovaná, protože s původním vrahem měla kdysi poměr a má s ním dokonce syna. I v tomto případě je tedy jeho budoucí zapojení do událostí lehce předvídatelné.

Vedle znatelného tvůrcova rukopisu ovšem najdete ještě další inspiraci. A tou je legendární Hannibal Lecter, který má s Kanibalem z Nine Elms mnoho společného. Ostatně můžeme začít už tím, že si rádi zakousnou čerstvého lidského masíčka.

Aktuální román je jedním z nejbrutálnějších, jaké Robert Bryndza napsal. Vedle surových mordů se dočkáte třeba i důkladného popisu pitvy, při kterém si možná připravte pytlík na zvracení. Rozhodně to nebude žádná procházka růžovým sadem.

Samotný závěr je dostatečně dramatický, a přestože tak nějak tušíte, jak dopadne, napětím budete zadržovat dech. Navíc si podle mého autor dobře vyšlapal cestičku na další pokračování, kterého se vzhledem k jeho spisovatelskému apetitu určitě brzy dočkáme.

Nová série s Kate Marshallovou mě nezklamala. Přináší to nejlepší z předchozích knih, ale zároveň se nebojí vzít si inspiraci i jinde. Rozhodně je to svěží vítr ve tvůrcově tvorbě, který už byl po šesti případech Eriky Fosterové potřeba. Ale pozor! Připravte se na hodně brutální čtení, po kterém se možná budete bát vyjít ven. I na vás totiž může číhat kanibal.

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.