Hranice už nejsou, tati jsou silným příběhem o útěku před vlastními činy

pech hranice uz nejsou tati 1920x1080
Hranice už nejsou, tati jsou hodně drsným románem Miroslava Pecha o tátovi, který se svou dcerkou prchá před mnoha věcmi. Dokáže utéct před policií, přízraky i vlastními neřestmi nebo bude navždy pykat za své chyby? Vychází u nakladatelství Argo.

Miroslav Pech je známý díky svým autobiografickým textům Cobainovi žáci nebo Otec u porodu, ale v posledních letech se hodně věnuje i hororu. Tentokrát se ovšem vrhnul na řekněme psychothriller, ze kterého vás ovšem bude i mrazit v zádech. Prvky hororu jsou totiž patrné i v tomto případě.

Hlavní postavou je otec, který by asi nedostal medaili za rodiče roku. Má problémy s alkoholem, a navíc se mu stane taková větší nepříjemnost. Díky jeho špatnému psychickému stavu se mu povedlo se tak trochu stát vrahem. A nyní se rozhodne utéct před zákonem a vzít si sebou malou dceru.

To je počáteční základ celé zápletky. Čtenář má možnost sledovat jeho cestu, duševní pochody a vztah s potomkem, který sice není ideální, ale přesto je v něm i mnoho citu. Všechno je ovšem zastřeno dosti temným závojem, atmosféra je velmi dusivá a vlastně celou dobu čekáte, jestli se to nějak zvrtne.

Vrahem kvůli lásce k dceři

Je zajímavé sledovat protiklady, kdy je muž na jednu stranu zkrachovalec a díky některým okolnostem i vrah, ale zároveň to vlastně všechno dělal z pro něj „hezkých“ důvodů. Vším se snaží chránit svou dceru, o níž nechce přijít.

Do toho ho neustále honí přízraky z předešlého života. Vztah s jeho manželkou totiž nedopadl příliš dobře a vlastní mozek si s ním díky tomu nepříjemně pohrává. I když na druhou stranu, co když je přízrak minulosti skutečný? Právě tyto momenty mají poměrně hororovou příchuť.

Drsné scény i roztomilost dětské mysli

Dočkáte se několika dost brutálních chvilek plných krve, při nichž budete valit bulvy. Vlastně jsem si v jeden moment začal myslet, aby to špatně nedopadlo i s malou holčičkou. No, vyústění vám říkat nebudu, ale rozhodně ji čeká několik nehezkých momentů.  

Na čtenáře hodně zapůsobí i chování nezkažené dívenky, která samozřejmě ve svém otci vidí ochránce. Nevinnost malého dítěte dodává celému vyprávění na zajímavosti a posouvá ho do zcela jiných rovin.

Hranice už nejsou, tati jsou o hledání zodpovědnosti, vlastních chybách, ale i jejich uvědomění si. Svým způsobem se jedná o skoro poučné vyprávění o tom, jak se někdy může situace zvrhnout, když ji nemáme napevno v rukou.

Zároveň je to hodně temný příběh o velikosti novely (délka nepřekročila 200 stran), který navazuje na předchozí autorovu tvorbu. Miroslav Pech dokáže velice šikovně vniknout do čtenářovi mysli i duše, způsobit tam pěknou paseku, a nakonec přijít se závěrem, po němž vám zůstane v hlavě mnoho rozporuplných myšlenek.

Celý text je hodně čtivý, vtáhne vás do svého středu a bude silně působit na všechny buňky vašeho těla. Možná si po jeho zdolání uvědomíte, že byste i vy měli začít některé věci dělat trochu jinak. Co kdybyste se totiž dostali do podobné situace? Z ní už není cesty zpět.

 

Knihu Hranice už nejsou, tati můžete zakoupit třeba v knihkupectví Kosmas, který je hlavním distributorem nakladatelství Argo.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *