HorrorCon zaujal fanoušky strašidelných knih i filmů

úvod
Od letošního 6. ročníku festivalu HorrorCon už uběhl nějaký ten pátek, ale přesto si dovolím na něj ještě zavzpomínat. Nebude se ovšem jednat o klasickou reportáž, ale spíše zhodnocení jednotlivých částí programu či prostor. Autor foto: Lukáš Loužecký, Jiří Šeda

Jedinečná akce pro příznivce horroru ve všech jeho podobách a formách umění s názvem HorrorCon se odehrála 13. listopadu v holešovickém CrossClubu. Na místě toho bylo k vidění opravdu hodně včetně literárního, filmového i hudebního programu. Došlo i na strip show a řadu dalších doplňujících aktivit jako vyhlášení výsledků literární soutěže O krvavý brk nebo soutěžní kvíz.

Místo konání:

Klub

Pražský CrossClub je jednoznačně místem s úžasnou atmosférou. Podobně postavený objekt budete u nás asi jen těžko hledat. Fascinující futuristický design se spoustou podivných předmětů působí parádně a pro horrorový festival je jako dělaný. Má to ovšem i nějaké ale… HorrorCon se v průběhu let poměrně rozrostl, nabízí opravdu bohatý program plný hostů a rád by pokračoval ve svém zdokonalování se. A k tomu už bohužel právě tyto prostory začínají být malé. Do kina by klidně šlo i více lidí, a nejen při křtu úžasné povídkové sbírky České temno, na němž byla velká část píšících autorů, začínalo být i v besedové místnosti docela těsno. Rozšíření dalších aktivit třeba v podobě výstav už je tu za hranou reality. Ani stánkaři si nemohli zrovna libovat v dostatku místa, i když jsou to skromní lidé. Je tedy otázkou, kam bude HorrorCon v příštích letech směřovat a jestli na jeho cestě nebude CrossClub trochu limitující. No ale dost už kritik, protože to jinak byl úžasný večer.

Literární program

České temno

Vrcholem celého literárního programu byl jednoznačně křest antologie horrorových povídek České temno, která vyšla za spolupráce HorrorConu s nakladatelstvím Golden Dog. Na místo činu se dostavila značná část autorů, jenž se na ní podíleli. Nechyběl vzácný host Otomar Dvořák, Petr Boček, pořadatel pražského Comic-Conu a spisovatel Pavel Renčín, Míra Pech a samozřejmě ani sama organizátorka Kristina Haidingerová.

Vedle toho ovšem došlo i na křest knihy s příchutí bizzaro od Petra Bočka Hřbitov trpaslíků. Tento autor měl ostatně už předtím besedu o básníkovi Adolfu Heydukovi. Představeno bylo nové nakladatelství Medusa, za nímž stojí Roman Tilcer. Na místě jste si mohli koupit i jejich první knihu s názvem Tráva od Anyi Martin. Otomar Dvořák společně s nám navštívil místa, kde získávají inspiraci autoři horrorů. Své knihy se skleničkou vína v ruce představily i dámy Ludmila Svozilová a Veronika Fiedlerová. Nastupující generaci autorů pak reprezentovali Alexandra Haverská, Renata Bočková a Pavel Skořepa. A na závěr sklepní stage proběhla evokace knihy Fantasmagoriana.

Nesmíme opomenout ani vyhlášení výsledků tradiční literární soutěže O krkavý brk, která nám přinesla řadu spisovatelských nadějí do budoucích let.

Knižní program prostě byl hodně bohatý a je za mě tou nejdůležitější částí. Bohužel jsme se nedočkali slovenského hosta Marka E. Pochy, přecijenom je příjezd z vedlejšího státu v této době trochu složitější. Jinak ovšem musím jen chválit, a především se těšit, koho nám HorrorCon přiveze příští rok.

Filmový program

Film

Rovněž filmová část měla velkou kvalitu. Dostavili se totiž borci z aktuálně stoupajícího projektu Planet Dark a představili svou tvorbu. Popovídali si s fanoušky o skvělém filmu Shoky & Morthy: Poslední velká akce s Jakubem Štáfkem a Štěpánem Kozubem, pustili žhavou novinku Hrana zlomu rovněž se Štěpán Kozubem a již dopoledne jste mohli zhlédnout i film Vendeta s Ondřejem Vetchým. Na závěr jste si zase mohli užít snímek Ruchoth Raoth.

Kombinace besed a pouštění filmů je za mě úžasná a doufám, že i v příštích letech se něčeho podobného dočkáme. Jen to kino by mohlo být ještě o kousek větší a méně zadýchané.

Hudební program

Kapela

O hudbu se postarala skvělá metalová kapela Emerald Shine, která má ve svém souboru dvě krásné sympatické slečny, housle i harfu. Jejich kombinace tvrdých riffů s neskutečnou energií mě opravdu vzpružila. Velký zážitek. Nechyběl ani DJ DemiMortuus s projekcí.

Jak jsem již napsal, kapela byla skvělá. Na druhou stranu se zamýšlím nad tím, nakolik musí být součástí horrorového festivalu. Myslím, že netvoří úplně to základní jádro programu a do budoucna by se bez něj tato akce obešla. Máme tu dostatek hudebních festivalů a koncertů, kam na ně mohou fanoušci zajít. Například literární program jako komplet v této podobě (s ohledem na žánr) nikde jinde zřejmě nenajdete. Je tedy unikátním, zatímco hudba spíše takovým nahraditelným doplňkem.

Ostatní program

Strip

Do ostatního programu bych zařadil třeba maskérskou a taneční strip show. Ta byla hodně zajímavá (zejména pro muže), ale zároveň i poměrně krátká. Vlastně jsem na místě ještě chvíli zůstal stát a čekal, jestli nebude pokračovat. Určitě ovšem vyvolala dostatečně vzrušující atmosféru. Nechyběla ani Františka Vrbenská, která představila Exotická strašidla nebo Hanina Veselá, mluvící o urbexu. A taky soutěžní kvíz o vstupenky do Film Legends Muzea nebo Prague Fear House. Rozhodně se jedná o zajímavou náplň festivalu, která potěší rozličné publikum.

Jak tedy určitě uznáte, program byl opravdu bohatý. Festival HorrorCon je již tradiční akcí pro všechny milovníky strašidelna a jeho hlavní organizátorka Kristina Haidingerová si zaslouží velké pochvaly. Podobnou akci byste jen těžko hledali a u nás rostoucí žánr horror si ji jednoznačně zaslouží. Už nyní se těším na další rok, kdy u mě opět proběhne z hrůzy šok.

 

www.horrorcon.cz

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.