Hlad a Žízeň plné krve, morbidnosti i propracovaného příběhu

big hlad zizen izV 497482
Josef Karika vám tentokrát v českém překladu přináší dva neoblíbené pocity – Hlad / Žízeň. Opět se můžete těšit na dostatečnou porci morbidity a strachu v zajímavém obalu, tak jak to umí tento výjimečný slovenský autor.

Je vlastně jedno, kterou z částí začnete. Obě vám přinášejí samostatně tvořené příběhy, které toho ovšem mají mnoho společného. Ať už jsou to lokality, některé postavy, a především strach. Pomocí něho ovládá své fanoušky už řadu let a rozhodně ještě nemá v plánu s tím skončit.

V deseti povídkách se tentokrát soustředí na vrch Čebrať a nedaleký Ružomberok. Nesnaží se přitom ovšem pouze šokovat a zavalit čtenáře hektolitry krve. Pomáhá si s historií a různými legendami, díky nimž vlastně získávají jednotlivé příběhy serióznější tvář. Přesto je to stále onen brutální horor, který mají všichni fanoušci tohoto žánru rádi.

Máme tu klasické vyvražďovačky, ale i trochu abstraktnější kousky. Často přitom budete bloudit napříč divokou přírodou, prozkoumáte tajemné jeskyně a ztratíte se v hlubokém lese. Jasně, poteče tu i nějaká ta krev a pro někoho mohou být tvůrcovi texty nechutné. Zároveň ovšem mají své kouzlo, které jeho fanoušky dostává takřka do transu. Všechno přitom působí natolik realisticky a intenzivně, že se do povídek přímo vnoříte a budete se u nich třást strachy.

V polovině knihy jménem Žízeň vás čeká úvodní Hajej, což je takový text na rozehřátí. Vlastně tu bez větší hloubky sledujete partnerskou dvojici, která se vydala na výlet a potkala přitom při tom nechtěného člověka. A potom je tu Teufelsloch, hodně promyšlený příběh, který je ještě rozdělen na několik dalších částí. Deník Stanislava Debnára, několik článků věnovaných historii místa, emaily pro jednu z postav, ale i komentáře samotného Josefa Kariky.

Všechno dohromady působí dost monumentálně a vytváří pocit plnohodnotného románu. Přitom je to stále poměrně krátký text, do něhož se toho ovšem vešlo opravdu hodně. Oproti některým jiným částem je vlastně díky svému zpracování o něco méně strašidelný, i když asi jak pro koho. Titulní Žízeň se opět nese na vlně morbidnosti a po krátkém rozjezdu se snaží především intezivně vystrašit.

Ale to už tu máme konec první části. Ale co dál? Proč je text najednou vzhůru nohama? No stačí knihu otočit a začíst se do Hladu. V nich už na vás čeká další porce krve, zabíjení a mnoha dalších nechutností nebo mráz nahánějících chvilek. Nebudu zde opět popisovat všechny povídky, ale vězte, že se v nich opět setkáte se známými lidmi i lokalitami.

Musím se přiznat, že to byl můj první kontakt s Josefem Karikou. Horory mám přitom rád, ale vychází toho prostě tolik, že se nestíhám dostat ke všem autorům. A potom opominu i takové veličiny jako je tento pak spisovatel. Neznalost Karikova díla ovšem do budoucna určitě napravím, protože i na této povídkové sbírce jsou poznat jeho kvality a schopnost, dostat čtenáře do stavu, kdy se s vytřeštěnými kukadly bude klepat pod postelí.

 

Knihu Hlad / Žízeň od Josefa Kariky můžete zakoupit i přes stránky nakladatelství Argo pomocí odkazu na Kosmas. 

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.