Farma zrůd s příchutí krve i podivnosti hlavního hrdiny

background g8e1d53404 1280
Volné pokračování Mrtvých žen Martina Štefka dostalo název Farma zrůd a opět se jedná o velice zajímavou detektivku s příchutí thrilleru. Musím se přiznat, že jsem se na ni hodně těšil. Dokázala ovšem naplnit mé očekávání?

Vyšetřovatelé Hank Giorgio a Larisa Kramer začínají vyšetřovat vážný případ, který je zejména pro jednoho z nich hodně osobní. Zemřela při něm žena s přezdívkou Sugar, která byla Larisinou milenkou. Proč někdo zabil zrovna ji? Postupem času začne Hank zjišťovat, že všechno může souviset i s jeho minulostí.

Z předchozího titulu s názvem Mrtvé ženy jsem byl hodně nadšen. Za mě se jednalo o detektivní román sice od českého autora, ovšem s mezinárodními ambicemi. Opravdu mě kniha zaujala natolik, že kdybych nevěděl, kdo jí napsal, čekal bych nějakého zkušeného amerického spisovatele. Ne že by u nás nebyli dobří spisovatelé. To rozhodně jsou. Zároveň ovšem z jejich knih většinou ono domácí ovzduší tak trochu prosakuje. I v případě Farmy zrůd je tomu ovšem prostě jinak.

Tentokrát tu máme ucelený příběh, který tak nějak navazuje na ten předchozí. I přesto ho klidně můžete číst i samostatně, ale zážitek tak bude o něco méně bohatý. Od začátku se spolu s hlavními vyšetřovateli pustíte do případu, jenž bude hodně složitý.

Ovšem máme tu geniálního vyšetřovatele Hanka. Jeho postava mě prostě fascinuje. I tentokrát ukazuje svou pravou tvář, která se mnohým jeho kolegům či známým prostě nelíbí. Takřka postrádá emoce, smrt bere dost pragmaticky (čehož jsme byli svědky dříve), ale zároveň má neskutečný cit pro detail. Když to řeknu trochu přehnaně, dokáže vám z několika mála informací říct, co jste včera jedli a dneska vypustili na záchodě.

Celý jeho aktuální případ je velice dobře promyšlený. Najdeme tu oblíbené skoky v čase. Hned velice brzy na začátku se dozvíte jednu důležitou informaci, ale k tomu, jak se událost přihodila, se budete postupně dopracovávat. A to velice důkladnou detektivní prací, ale i policistovou intuicí a schopnostmi.

V průběhu počátečního dění možná o něco ubylo násilí, ale nebojte se. Autor si to náležitě vynahradil v druhé polovině, kde už se dočkáte několika opravdu drsných momentů. Takže o litry krve a takřka hororové scény určitě nepřijdete. Nedoporučujeme slabým povahám.

Kombinace neotřelého ústředního detektiva, drsného zločinu i onoho násilí pak vytváří opět skvělou knihu, při níž budou všichni fanoušci tohoto žánru chrochtat blahem. Formátem sice malá knížečka se zastavila na čtyřech stovkách stran, takže si ji i chvíli užijete. Ovšem připravte se na to, že jakmile ji vezmete do ruky, nebudete ji chtít jen tak odložit.

Na závěr bych chtěl otevřeně říct, že některé knihy tohoto autora mě zaujali o něco méně (promiň Martine). Ale příběhy Hanka Giorgia mi to jednoznačně vynahrazují. Vlastně se jedná o trochu nedoceněné knihy, protože vzhledem k menšímu žánrovějšímu nakladatelství se nedostanou k většinové veřejnosti. Ale rozhodně se těchto dítek společnosti Golden Dog nebojte. Opravdu stojí za pozornost všech fanoušků detektivek i thrillerů.

 

Farmu zvířat můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Golden Dog.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.