Dokáže Skeeve překonat největší armádu všech dob?

painting gef13d5f89 1280
Fanoušci Mýtu, probuďte se ze spánku. Čerstvé vydání druhého dílu legendární série Roberta Asprina se dočkalo nové obálky, překladatele, a nakonec i názvu. Pojďte prozkoumat Mytomyly.

První díl této série vyšel pod originálním názvem Another Fine Myth již v roce 1978. Je to tedy neskutečných 43 let, co Robert Lynn Asprin vytvořil čarodějnického učně Skeeva nebo démona Aahze. I po takto dlouhé době má tato fantasy klasika schopnost zaujmout tisíce čtenářů. Ale pojďme se už podívat na námi představovaný druhý díl s názvem Mytomyly.

Skeeve se nechá svým mistrem, démonem Aahzem, přesvědčit k tomu, aby se ucházel o místo dvorního čaroděje království Possilta. Je to prestižní místo, na kterým nebudeš nic moc dělat, tvrdil mu. Bohužel hned první úkol ho přesvědčí o opaku. Musí se totiž postavit nejmocnější armádě všech dob s velitelem, který je vlastně neporazitelný. Tak s tím tak úplně ani jeden nepočítal.

Spojení humoru s fantasy

Už první kniha série jednoznačně dávala tušit, čeho se v autorově tvorbě dočkáme. Fantasy o magii plné humoru a nadsázky, mnoha podivných bytostí i příhod. A dvojka v tom poměrně úspěšně pokračuje. I když tedy musím říct, že podle mého soudu je zde o něco méně humoru. Nebojte se, stále se dočkáte mnoha hlášek, hašteření mezi učněm a mistrem nebo nečekaných zvratů, které vás prostě dostanou do kolen. Na druhou stranu se to autor pokusil vzít i trochu jiným směrem, díky němuž vyniká přátelství mezi spojenci, důležitost dobrého plánu nebo počínající vzestup samotného Skeeva.

Málo krve, hodně postav

Jestli mi na této série něco imponuje, jsou to jednoznačně chybějící krvavá jatka. I díky humoru celé vyprávění působí takřka nevinně, kdyby se v něm neobjevovali tajemní démoni hordy nepřátel. Všechno se soustředí především na poměrně jednoduchý příběh, v němž jde o něco jiného než v jeho vzdálených epických příbuzných.

Dalším velkým plusem je i dostatečné množství rozličných postav. Vedle ústřední dvojice se objevují i další staří známí jako je drak Glíp, imp Brockhurst nebo kráska Tanda. S každým dalším dílem ovšem počty různých charakterů přibývají ať už se jedná o další monstra, bojeschopné lidské válečníky nebo proradné královy rádce.

Opět budete mít možnost podívat se na Paklu, kde Skeeve sežene svůj úderný tým pro nadcházející válku. Asi si dokážete představit, že se nebude jednat o žádnou dokonalou armádu. Ale to ani není účelem vyprávění. Potom by nemohlo být při jeho dobrodružstvích tolik srandy.

I po letech se k němu budete vracet

Celý příběh se čte neskutečně lehce, rychle odsýpá a vzhledem k nepříliš rozsáhlému obsahu ho zdoláte klidně během jednoho dne. Rozhodně však nebudete litovat jeho koupě. Toto je totiž právě ten typ knihy, do něhož se můžete pustit po určité době znovu a opět vás bude bavit.

Aby toho nebylo málo, nové vydání má i úžasnou obálku a mnoho vnitřních ilustrací. Za mě je počátek této série po grafické stránce jednoznačně povedenější, ale někdo dá možná radši přednost klasice. Na začátku každé kapitoly (které jsou poměrně krátké) najdete i související fiktivní citáty od historických postav.

Mýtomyly opět nezklamali. Robert Asprin se s touto sérií zařadit mezi pány fantastiky, ale zároveň se všechno snaží dělat trochu jinak. Jeho originální díla tu budou s námi žít navždy, i když nás autor již v roce 2008 opustil. Čest jeho památce a děkujeme za Mýtus.

 

Knihu Mytomyly i jeho předchůdce můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Triton.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *