Červi v hlavě jsou mrazivou hororovou sbírkou nadějných spisovatelů

Cervi v hlave
Čtyři autoři, dvanáct povídek. To jsou Červi v hlavě. Drobná, ale o to zajímavější antologie hororových povídek, po nichž se možná nejednu noc nevyspíte. Připravte se na opravdové zlo a temnotu.

Jak zadní strana této malé knížečky napovídá, všichni přispěvší autoři Jiří Koreš, Karin Novotná, Jarka Pelikánová a Kristýna Lyach se sešli na kurzu tvůrčího psaní a zřejmě tam se rozhodli, že spolu sestaví tuhle sbírku povídek. K tomu si na svoji stranu získali Martina Štefka a jeho nakladatelství Golden Dog i skvělého ilustrátora Jiřího Dvorského. A výsledek za mě rozhodně stojí za pozornost.

Ač je samotná knížečka kabelkového formátu (možná se vám vejde i do nějaké té větší kapsy), obsah jí svou velikostí rozhodně předčí. Celkem dvanáctka textů ( 3 od každého zástupce) se vlastně nesnaží o příliš hluboké myšlenky. Ve stylu v jednoduchosti je síla ovšem přináší dostatečně strašidelné a temné příběhy, které potěší duši každého hororomaniaka.

Mezi ústřední náměty patří duchové, mrtvoly, smrt a snaha šokovat. Tedy správné ingredience pro každou dobrou strašidelnou povídku. Hned v první Návštěvě od Jiřího Koreše se seznámíte se dvěma sestrami, jenž si po většinu života stojí po boku. Když tak jedna z nich v pozdějším věku onemocní, pro druhou je samozřejmostí, že si ji vezme do svého domu a bude se o ni starat. Jejich všední dny však ochromí nečekaná návštěva, která tak trochu skrývá svou pravou tvář.

Jedná se o pro mě trochu pomalejší rozjezd, jenž mě tak úplně nepřesvědčil, ale přesto to rozhodně není vyloženě špatný kousek. O poznání mrazivěji mě ovšem rozechvělo následující Houpací křeslo, což už je taková klasická duchařina. Jolana si najde nový domov, aby se po smrti manžela opět postavila na vlastní nohy. Brzy se v něm ovšem začnou dít podivné věci, které nejvíce vnímá její milovaný kocour. Když už se samo začne houpat křeslo a v noci sám jezdí výtah, tak je zle.

Jen přes jeho mrtvolu se odehrává na hřbitově a jak už asi tušíte, i v tomto případě zde hlavní roli hrají nebožtíci. Ti čekají na živé návštěvníky, které nechtějí nechat jen tak odejít. I v Domě na konci vesnice se objeví duch, který tentokrát nechce jen tak v klidu žít obyvatele jednoho domu. Žila v něm totiž kdysi žena, kterou miloval a tak trochu mu to s ní nevyšlo podle jeho představ.

Jak sami vidíte, různými duchy a zemřelými se to v této knížečce jen hemží. A to je dobře, protože mě tohle prostě baví. Nepotřebuji mít žádné super příšery s promyšlenými vlastnostmi. Jednoduše stačí poslat živého člověka do cesty zemřelému a o strach a napětí je postaráno. V tomto duchu to ostatně v některých případech pokračuje i dále.

Významněji za mě vybočuje Výzkumná činnost, v níž se ocitneme v laboratoři, kde se dějí nepěkné věci. Přesto se sem hrnou noví zaměstnanci, protože plat je více než velkorysý. Dokážou ovšem peníze zahnat výčitky svědomí? V Nekoukej ven jsme zase svědky záhadné epidemie, která postihuje pouze děti. V případě, že u nich nemoc propukne, časem je vlastně ani nepoznáte a možná i vám půjde o život.

A to je jen část ze všech zajímavých příběhů, které vám určitě zpříjemní nejeden zimní večer. Povídky jsou svižné, poměrně lehké na pochopení, účelově nastavené na to vyvolat strach a šok. A to od správného hororu samozřejmě chceme. Nemůžu vlastně vyzdvihnout žádného z autorů, protože jejich texty jsou za mě kvalitou velice vyrovnané. Některé mě možná chytly o něco méně, přesto nemůžu říct, že bych se při čtení vyloženě nudil.

Červi v hlavě vás tak kromě krásných ilustrací již zmíněného Jirky Dvorského zaujmou i svým textovým obsahem. Za mě se jedná o velice povedenou hororovou antologii. Je sice postavená na méně známých jménech, vlastně stále začínajících nebo nepříliš zkušených autorů, o to více mě ovšem překvapila.

 

Hororovou sbírku Červi v hlavě si můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Golden Dog.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.