Červená sestra – Mark Lawrence

georgia 3706946 1280
Mark Lawrence tentokrát přichází s knihou na rozmezí fantasy a young adult s názvem Červená sestra. Po jejím přečtení už se nebudete na jeptišky dívat stejným pohledem jako dřív. Vyšlo u nakladatelství Talpress.

Na opuštěném místě leží Klášter Sladké Milosti, kde jsou z takřka nevinných dívek vychovávány vražedkyně. Některé z nich navíc mají nadpřirozené schopnosti, které jim napomáhají být ještě nebezpečnější. Jednoho dne do jejich řad přichází mladá novicka, jenž může změnit budoucnost všech. Její tajemství může ohrozit všechny v klášteře a přitáhnout k nim mocné nepřátele.

Možná mi mnozí budou oponovat, ale první díl ze série červená sestra se opravdu daleko více blíží k young adult než k fantasy. Alespoň tedy nese několik prvků, které tento někdy kritizovaný žánr obsahuje.

V první řadě se většina děje odehrává ve školním prostředí mezi mladými dívkami. Ano, v tomto příběhu hrají hlavní roli především ženy a je to vlastně dobře. Kulisy děje tedy nejsou úplně originální, ale šablona skládající se z výuky a výcviku je stále mezi mnoha čtenáři velice populární. Tentokrát navíc stanou v roli učených mladé dívky a samotná kombinace černého hábitu, žen a bojových schopností mi přijde velice přitažlivá.

Hlavní postavou je především novicka Nona, ale v průběhu čtení jsou i její spolužačky natolik důležité, že těch zajímavých postav je tam poměrně dost. Máte možnost sledovat jejich výcvik, první přešlapy i úspěchy, ale i částečky hlavního děje, jenž se točí především okolo Nony. Ta má totiž mocné nepřátele, ale samozřejmě i řadu kamarádek, které jí určitě pomůžou. Ale pozor, nevyplatí se důvěřovat úplně každému.

Jestli se na něco můžete těšit, tak jsou to určitě zajímavé bojové scény. Budete si dokola představovat mladé holčiny, jak se s pomocí svých pěstí i kopů snaží ukázat vlastní sílu. Dojde i na ostřejší šarvátky a občas poteče hodně krve. Přesto si myslím, že prozatím to byla spíše taková oťukávačka a v dalších dílech se dočkáme daleko většího množství bitev a soubojů.

Vedle vlastní síly a zbraní ovšem bojují obyvatelky kláštera i pomocí určitých nadpřirozených schopností. Ty jsou rozděleny do 4 druhů podle původních kmenů. Propůjčují jim rychlost či sílu a některé mohou mít dokonce po svých předcích hned několik talentů najednou. Nejedná se tedy o klasickou magii, a proto jsou tyto jejich nadání velice zajímavé a poměrně originální. Navíc se je autor snažil přizpůsobit prostředí, ve kterém se tyto bojovnice pohybují. V podstatě se totiž částečně jedná i o duševní vlastnosti a korespondují s jejich cestou klášterních sester.  

Samozřejmě se dočkáte i odkazů na minulost některých učednic, která je často velice temná a smutná. Vlastně by autor mohl na jejím základě napsat k této sérii i nějak ten prequel. Většina dívek se totiž do kláštera dostala z poměrů, které jsou daleko za hranicí chudoby a setkaly s tyranií a zlobou.

Mezi kapitolami z kláštera najdeme i několik pohledů do budoucna, které jsou daleko dospělejší a ukazují krvavé události odehrávající se okolo hlavních postav. Očividně se tedy máme na co těšit, protože některé z hrdinek se stanou ve zdejším světě takřka legendami.

Román Červená sestra má téměř šest stovek stran, ale čte se velice dobře. Obsahuje řadu akčních momentů, ale především pohled na výuku budoucích nebezpečných černě oděných dam. Na rozhraní young adult a fantasy se odehrává příběh,0 který je velkým příslibem zajímavých momentů do budoucna. Tahle série by se mohla vyvinout opravdu zajímavě.

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *