Černá krabice s ještě temnějším obsahem

Černá krabice
Máte chuť na nějakou méně tradiční duchařinu a ještě k tomu od syna mistra hororu? Nenechte si ujít Černou krabici, kterou napsal Joe Hill, potomek nepřekonatelného Stephena Kinga. Nutnou podotknout, že už škatulku syn slavnějšího otce dávno překonal a má svou vlastní, velice úspěšnou kariéru.

V této knize se můžete seznámit se slavným hudebníkem Judasem Coynem. Dříve byl jedním z death-metalových bohů, nyní se věnuje zejména jiným věcem. Vlastní třeba trochu netradiční sbírku věcí, do které si jednoho dne přikoupí další, velice netradiční předmět. Za tisíc dolarů se stane majitelem starého saka, součástí kterého má být i duch zemřelého majitele. Po přijmutí balíku Judas zjistí, že se nejednalo o žádný výmysl. Duch je skutečný a má velice temné úmysly.

První český překlad této knihy vyšel před 15 lety, tedy v roce 2007. V současné době již nedostupná kniha se tak vrhá mezi všechny příznivce hororu v novém obalu, ale s nemenší touhou přivodit vaší mysli pořádně temné myšlenky. Někteří z vás se možná nebudou vyloženě bát, ale do smíchu vám při čtení rozhodně nebude.

Ve středně dlouhém díle o délce 256 stran dokázal autor vytvořit dostatečně hutnou a pochmurnou atmosféru, v níž si nemůžete být jisti vůbec ničím. Celé je to vlastně bojem o přežití. Ale jak se může ústřední postava se svou krásnou přítelkyní zbavit ducha, který už je mrtvý? No nebudou to mít vůbec jednoduché.

Dočkáte se i několika krvavějších scén, ale povětšinou se všude rozlézá především temná mlha, která se chce pořádně pomuchlovat s vašimi vnitřnostmi. Nikdy se nemůžete být jistí, odkud se může duch vynořit a co s vámi provede. Respektive s postavami knihy, ale chvílemi se možná budete ohlížet, jestli se náhodou fikce nestala realitou. Nechybí ani náhled do minulosti, který současnou situaci hodně ovlivňuje. Za všechno může i výchova, jak už tomu tak někdy bývá.

Zápletka samozřejmě postupně graduje a v druhé půli už nebudete napětím ani dýchat. Neustále budete přemýšlet nad tím, jak se jim může povést z téhle pekelné situace vyklouznout. Za mě tu najdete i několik smutných momentů, nevyhnete se smrti (myslím teď několika živých tvorů), ale i několika sexuálních narážek. On totiž ani Judas není žádný svatoušek.

Ostatně hlavní postavy jsou za mě velice zajímavé a dostatečně charismatické. Slušňáci si je nejspíš nezamilují, protože to přecijen je tak trochu metalový odpadlík a jeho neslušná děva. Ale znáte to, každé zboží má svého kupce. Možná byste se s nimi nechtěli přátelit ve skutečnosti, ale na stránkách knihy je budete následovat moc rádi.

Černá krabice je rozhodně zajímavý horor. Neobsahuje zase tolik brutálních scén, spíše se snaží vás dostat svou temnou atmosférou. Je to trochu něco jiného než od Stephena Kinga, přesto možná z části budete cítit i jeho příchuť. Holt geny no. Každopádně tenhle horor rozhodně stojí za pozornost. A navíc si možná po jeho přečtení rozmyslíte kupovaní starého oblečení. Co když totiž součástí nákupu bude i nějaký ten nechtěný dárek?

 

Knihu Černá krabice si můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Beta.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.