Akční debut v duchu Kotlety či Kulhánka

apocalypse 2273069 1280
Tanec papírových draků rozjíždí Petr Brožovský, ale do Star Dance s ním rozhodně nemíří. Připravte se na řádnou brakovou literaturu, v níž není nouze o velký počet mrtvol, drsného humoru či sexuálních narážek.

Všechno se motá okolo PSZÚ – Policejního Sledovacího a Zásahového Útvaru (nebo taky Party Slizkých Zkurvených Úchylů). Jedná se o utajenou policejní jednotku, jejíž součástí nejsou zrovna sympatičtí a milí lidé. Naopak mezi nimi najdete pyromana, vraha, pedofila nebo sadistku. Slušná partička, co říkáte? Společně se vydávají vyřešit složité úkoly, na které standardní složky IZS nejsou úplně vhodné.

A tím vlastně celý tento příběh začíná. Roli ústřední postavy si střihnul Jakub, velitel této prapodivné partičky, se kterou byste asi nechtěli mít co do činění. Na úvod knihy je budete poznávat, zúčastníte se některých misí a poznáte nebezpečnost jejich práce. Úmrtnost je totiž už nich docela vysoká.

Začátek se nese v trochu „pomalejším“ duchu, ale rozhodně to není žádná nuda. Máme tu totiž akční střílečku, brak, béčkovou literaturu nebo ať už tomu chcete říkat jakkoliv. Prostě tak trochu v duchu KKK – Kotleta, Kulhánek, Kopřiva. Jestliže jste přecitlivělí na trochu krve, máte rádi vybraný slovník a při zmínce o lehké erotice se červenáte, raději tuhle knihu odložte. Jinak vítejte do dalšího bláznivého světa.

Spousta mrtvol, akční scény, slušný hlášky a vlastně docela dost rozmanitých postav. O tom, kdo tomu velí, jsme si už pověděli. Ale i zbytek rozhodně stojí za povšimnutí. Líbilo se mi využití všech možných úchylek a zvráceností, které k jejich vytvoření autor použil. O slušného člověka tu prostě nezavadíte.

Zatímco nejdříve se neseme tak trochu v povídkovém duchu, postupem času se do popředí dostává ústřední dějová linie, z níž se zmínění antihrdinové dost opotí. Nechystají je totiž žádní obyčejní zločinci či šílenci, ale sekta převtělujících se telekinetiků. A ty rozhodně není tak lehké poslat do kytek.

Rázem se tedy z víceméně uvěřitelného akčního prostředí dostáváme do vod fantastiky, kdy ani sami hrdinové nebudou věřit vlastním očím. V tomto světě se může stát takřka cokoliv. Ostatně pozná to na vlastní kůži i Kuba. Nečekejte tedy jen zběsilé přestřelky (jichž ovšem bude habaděj), ale i použití sil, ze kterých by si Akta X nadělali do kalhot.

Milovníci žánru budou asi jen těžko hledat, co by této takřka čtyřsetstránkové knize vyčetli. Všeho je tu habaděj, dokonce i na nějakou tu drobnou romantiku tu zůstal prostor. Ale asi těžko můžete v tomto prostředí čekat nějaký dlouholetý vztah plný večeří při svíčkách.

Jedná se přitom o debut mladého plzeňáka, právníka a mistra České republiky ve Slam poetry. Že je pánem slova se ostatně v Tanci papírových draků přesvědčíte velice brzy. Za mě se jedná o skvělého zástupce brakové literatury, která má již delší dobu u nás velkou popularitu. Jestliže tedy chcete zkusit něco svěžejšího než řezníka z Bruntálu, určitě zkuste sáhnout po tomhle kousku.

PS: Františkovi Kotletovi se omlouvám. Samozřejmě, že tě miluji a budeš navždy má jednička.

 

Knihy Tanec papírových draků můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Epocha.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *