Agentura: První tým – Martin Štefko

agentura 1 color
Nakladatelství Golden Dog vydalo v letošním roce už druhý díl série s názvem Agentura od českého autora Martina Štefka. Protože jsme ovšem ještě nerecenzovali ani ten úvodní, začneme nejdříve u něj. Kniha dostala podtitul První tým.

Martin Štefko má v současné době na svém kontě již několik knih a u většiny z nich najdeme pár společných vlastností. V první řadě je to velká porce násilí, alespoň troška (někdy i více) sexu a často v nich najdeme nějakého toho kovboje. A nejinak je tomu i u Agentury.

Příběh je postaven na tom, že po světě běhá celá řada nadpřirozených a samozřejmě i krvelačných monster. Aby se strany dobra a zla vyrovnaly, musí tu být i nějaká organizace, která se lovem těch padouchů živí. A od toho je tu Agentura.

Mezi její ústřední postavy patří na první pohled nevinná holčička Samara, která by z vás během pár sekund udělala sekanou. Právě s ní se setkává ústřední trojice hlavních hrdinů, ve které najdete nájemného vraha a kovboje Vipera, nebezpečnou vražedkyni Katharine a kněze v kožené bundě Ivoryho, který má mnohem větší tajemství, než byste od něj očekávali. Právě oni budou těmi hlavními motory pro boj se zlem.

Za mě bych byl velice rád, kdyby více prostoru dostala v budoucnu i Samara. V knize je popisována jako velice nebezpečná osoba, takže trochu nechápu, že se vůbec nepouští do boje. Ale třeba se to v dalších dílech změní.

Série Agentura se nechala inspirovat hned několika prvky. Vychází z komiksů o superhrdinech, příběhů o paranormálních vyšetřovatelích, ale nebojí se proniknout ani do dalších oblastí. V prvním díle najdete vražedného démona nebo nemrtvé nacisty. Ostatně vedle kovbojů jsou právě zombíci dalším velice oblíbeným tématem autora.

Jako většina recenzentů či čtenářů musím lehce zkritizovat úvod, přes který bylo trochu těžší se prokousat. Jedná se ovšem pouze o několik stran uvádějících čtenáře do děje. Jakmile je budete mít za sebou čeká vás akční jízda, která vám velice rychle bude plynout před očima. Můžete se těšit na celou řadu krvavých soubojů, po kterých zůstane na zemi opravdu hodně mrtvol.

Většinu má na svědomí hlavní trojice hrdinů, kteří zaujmou zejména svou rozmanitostí. Každý z nich hraje v příběhu důležitou roli a v Prvním týmu se snaží najít si k sobě cestu a začít dlouhou spolupráci. Osobně mi byla nejsympatičtější asi Katherine, která bojuje zejména pomocí katan. Kovboj Viper se spoléhá na svoje kolty, které nikdy neminou. A otec Ivory má svůj způsob zdolávání překážek, přestože někdy vypadá jako padavka.

Navzájem se v prvním díle příliš nemusí, a především Ivory je považován trochu za outsidera. To se ovšem během děje velice rychle změní. Vedle palebných a bojovných dovedností se spoléhají i na svou nadpřirozenou moc. Katherine dokáže blokovat moc ostatním, Viper umí mluvit s mrtvými a Ivory ten na mě někdy působil jako všemocný bůh.

Na začátku své spolupráce začínají poznávat samotnou Agenturu i práci pro ní. Seznamují se s prvními úkoly a zároveň ničí jednoho nepřítele za druhým. Opravdu se můžete těšit na téměř nepřetržitý boj, takže milovníci klidu zřejmě knihu brzy odloží.

Sexuálních scén je v knize o něco méně, než třeba v Mrtví kráčí po zemi, ale nějaké náznaky tu přecijenom jsou. Romantické vztahy alá červená knihovna tu ovšem nehledejte. Na lásku prostě není v záplavě mrtvol čas.

První tým 1
První tým 

 

První tým nakonec není vůbec špatnou knihou  může se počítat mezi akční oddechovky. Martin Štefko prostě umí napsat příběhy, ve kterých se nestačíte otáčet po soubojích a celou dobu se topíte v krvi. Takže nic pro slabší povahy. Všechno vygraduje v samotném závěru, kde se navíc dočkáte i jedné nečekané smrti. V budoucích dílech se ovšem může stát cokoliv, takže kvůli tomu rozhodně nesmutněte.

 

 

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

1 thought on “Agentura: První tým – Martin Štefko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *