Adolf Eichmann – muž, který byl architektem holokaustu

poland 2299550 1280
Adolf Eichamnn patřil mezi ty nejvýznamnější nacisty. Bez jeho velkého přispění by nikdy holocaust nemohl fungovat v tak obrovském měřítku. Nakladatelství Epocha přineslo již druhé, výrazně přepracované vydání jeho životopisu od úspěšného historika Romana Cílka.

Roman Cílek má na svém kontě řadu knih z období druhé světové války. Jednoznačně patří k lidem, kteří o tomto období vědí opravdu hodně. Sepsal příběhy z prostředí koncentračních táborů nebo věnující se lidem, kteří sice na první pohled nebyli v první linii, ale přesto by bez nich mohlo být vše úplně jinak. K nim jednoznačně můžeme zařadit i Adolfa Eichmanna.

Biografie sleduje jeho život od mládí přes začátky v nacistické mašinerii. Dlouho vlastně nebyl ničím výjimečný, až se našel v organizování jednoho z největších zločinů všech dob. Vyhlazování židů patřilo k nejtemnějším stránkám druhé světové války. Miliony jedinců z tohoto národa bylo zavražděno, a právě Eichmann na tom nese velký podíl.

Zrůdnost osoby Adolfa Eichmanna

V knize si můžete vyslechnout i několik svědectví od těch, kteří byli účastníky masového vraždění přímo vyhlazovacích táborech. Díky tomu si uděláte obrázek, o jaké hrůzy se muselo jednat. Některé z momentů jsou opravdu drastické a smutné. Mezi oběťmi nechyběli ani ženy či dokonce ty nejmenší děti.

Velice zajímavé je sledovat i vývoj samotné ústřední postavy. Můžete vidět proměnu jeho osobnosti z obyčejného muže na nelítostné monstrum, pro které je milion obětí jen statistika. Opravdu nedokážu pochopit, jak mohl být pro někoho lidský život tak bezvýznamný. Přijde mi, že autor se chvílemi nechá až unést a vkládá do textu své osobní dojmy a pocity. Koneckonců musí být opravdu těžké psát o takovémto člověku a zůstat zcela nestranný.

Podíváte se i do Prahy, protože zde několik let žila jeho rodina, a i sám Eichmann zde často pobýval. Ostatně měl významný podíl i na fungování ghetta Terezín, které nejednou navštívil. O to překvapivější je potom fakt, že Češi při jeho dopadení neprojevovali významnější snahu o odsouzení jeho osoby na naší půdě.

Zajímavý příběh i v poválečném období

Obsah knihy by se vlastně dal rozdělit na dvě části – před válkou a po válce. Zatímco většina z výše postavených nacistů byla odsouzena, Eichmannovi se podařilo utéct a začít zcela nový život. Až po poměrně dlouhé době tak na něj začne hon, který naštěstí skončí úspěšně. Další důležitou částí je tak soud, který má určit velikost jeho viny na vyhlazování židů.

Poválečné události související s tímto zločincem jsou velice napínavé a dramatické, rozhodně se při nich nebudete nudit. Poznáte několik významných lidí, kteří měli podíl na jeho dopadení a odsouzení. Budete svědky jeho výmluv, pouze částečného přiznání viny, ale nakonec i definitivního odsouzení.

I tyto části příběhu jsou hodně silné a celkově tak dotvářejí znepokojující zápletku, kterou může vymyslet jen sám život. Dílo je napsáno s velkým citem, nabízí řadu faktů, ale i přímo autentických vzpomínek.

Kniha Adolf Eichmann – Architekt holocaustu vzhledově spadá pod sérii o čelních představitelích třetí říše. V předešlých titulech si můžete přečíst o K. H. Frankovi nebo Henleinovi.

Můžete ji zakoupit přímo na stránkách nakladatelství Epocha.   

https://www.epocha.cz/kniha/roman-cilek-eichmann-architekt-holocaustu-druhe-vydani-vazana-s-prebalem/

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *