Zemřel syn Pána Prstenů

img lgomez 20200116 202716 imagenes lv otras fuentes tolkien knuB U472926191316dLE 992x558@LaVanguardia Web
Ve čtvrtek 16. ledna 2019 zemřel v 95 letech nejmladší syn legendárního spisovatele J. R. R. Tolkiena a rovněž úspěšný autor Christopher John Reuel Tolkien. Pojďme trochu zavzpomínat na jeho tvorbu i život.

Christopher John Reuel Tolkien se narodil 21. listopadu 1924 v Leedsu. Během druhé světové války sloužil jako pilot Royal Air Force a poté studoval angličtinu na Oxfordské univerzitě. Už od útlých let slýchával od svého otce příběhy Bilba Pytlíka i dalších hobitů. Byl tedy jedním z prvních fanoušků, ale i kritiků jeho tvorby.

Pro mnohé potomky slavných osobností může být někdy těžké nezůstat v jejich stínu. Část z nich se snaží prosadit ve zcela jiném odvětví, ale jiní zase dokážou úspěšně navázat na odkaz svých rodičů. Christopher byl rozhodně tím druhým příkladem.

Velká část práce jeho otce totiž nebyla za života tohoto velikána fantasy publikována. Proto se do obtížné práce spojené s mnoha úskalími pustil právě jeho syn Christopher. Často si musel něco domýšlet nebo upravovat, ale nakonec úspěšně došel do cíle.

Společně s Guyem Gavrielem Kayem připravil na vydání v roce 1977 knihu Silmarillion. Následovali Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě a Historie Středozemě ve 12 dílech. Zapomenout určitě nesmíme ani na Artušův pád a Pád Gondolinu, který vyšel česky v loňském roce.

Christopher John Reuel Tolkien se možná neproslavil tolik jako jeho otec, ale přesto si zaslouží velké díky za mnoho návratů do Středozemě a jejího světa. Tatínek by na tebe byl určitě hrdý. Odpočívej v pokoji!

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *