Zemřel Bilbo Pytlík a tvůrce knihy Stín větru

ian holm
Pátek 19. června byl ve znamení úmrtí hned dvou osobností, které mohou znát i fanoušci literatury. Zemřel Ian Holm, představitel Bilba Pytlíka z Pána Prstenů a spisovatel Carlos Ruiz Zafón, autor série Pohřebiště zapomenutých knih.

Iana Holma si všichni milovníci fantasy a především J. R. R. Tolkiena budou pamatovat jako jednu z hlavních postav Pána Prstenů a Hobita Bilba Pytlíka. Bohužel už mu nepomohl ani kouzelný prsten a v krásných 88 letech zemřel.

O mnoho smutnější osud postihl španělského spisovatele Carlose Ruize Zafóna. Zemřel totiž v pouhých 55 letech na rakovinu.

Životopis Carlose Ruize Zafóna (Zdroj Wikipedia)

Carlos Ruiz Zafón se narodil a vyrostl v Barceloně. Navštěvoval katolickou školu Sarrià, která měla své sídlo ve městě s gotickým zámkem z červených pálených cihel, s věžemi a tajemnými uličkami, které podnítily jeho fantazii a radost z vyprávění příběhů.

Ze začátku byl činný v Barceloně v jedné reklamní agentuře, v roce 1994 odešel do Los Angeles a soustředil se plně na psaní. Vedle své práce na románech je známý také jako scenárista a novinář španělských deníků El País a La Vanguardia.

Hned jeho první román z roku 1993 El príncipe de la niebla (Kníže mlhy) vyšel ve více než 150 000 výtiscích a spisovatel získal cenu španělského nakladatelství Edebé. Poté vyšly ještě další jeho tři romány pro mladé. Jeho pátá kniha Stín větru byla vydána v roce 2001, ale neupoutala ve Španělsku velkou pozornost, přesto se stala v krátkém čase bestsellerem a mnoho týdnů se držela na španělském žebříčku nejčtenějších knih. Ruiz Zafón se stal ve své rodné zemi oslavován jako literární senzace. V roce 2004 byla prodána práva na publikaci tohoto románu do více než dvaceti zemí světa, mimo jiné do Francie, Finska, Norska, Dánska, Holandska, Švédska, Velké Británie, Itálie, Austrálie, Brazílie, Izraele, Portugalska, Řecka, Maďarska, USA, České republiky a Polska. V anketě velkého barcelonského deníku La Vangaurdia získal román Stín větru cenu za knihu roku 2002.

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *