Svět knihy doručí i nobelistku Hertu Müllerovou nebo detektivkáře Bernarda Miniera

Mulerrová, Minier
Literární festival Svět knihy opět posiluje svou už tak silnou sestavu. A doplňuje opravdu velká jména v čele s nobelistkou Hertou Müllerovou nebo francouzským spisovatelem Bernardem Minierem.

Musím říct, že letošní ročník největšího českého knižního festivalu je opravdu nabitý a slibuje velice zajímavou podívanou. K řadě významných hostů přibylo několik dalších, kteří ještě zvyšují prestiž této akce.

Nejvýznamnějším novým přírůstkem bude Herta Müllerová, která má na svém kontě i Nobelovu cenu za literaturu. Tato autorka přijíždí díky spolupráci festivalu s Mladou Frontou a Goethe-Institutem. Autorka obdržela Nobelovu cenu před deseti lety. Od té doby vydala několik dalších knih, které se dočkali i českého překladu.

Všechny knihy autorky u nás vydala Mladá fronta v překladu Radky Denemarkové. Jedná se o tituly Rozhoupaný dech (Atemschaukel) či Cestovní pas (Der Mensch ist ein groser Fasan auf der Welt). Chvíli před festivalem vyjde i další kniha Liška lovec (Der Fuchs war damals schon der Jäger).

Přestože se jedná o významnou návštěvu, ani zdaleka s dobrými zprávami nekončíme. Další úžasnou návštěvou bude Bernard Minier, francouzský autor vynikajících detektivních bestsellerů s policistou Martinem Servazem. V České republice jeho romány vydává nakladatelství XYZ (Albatros Media) a v letošním roce vyšlo již páté pokračování s názvem Sestry. Mimo sérii potom vyšla kniha s příznačným názvem Zkurvenej příběh.

Hlavním tématem letošního ročníku bude Paměť a vzpomínky. V rámci tohoto námětu se můžete těšit na španělského spisovatele Javiera Cercase a nositele ceny Man Booker Prize Johna Banvillea. „Javier Cercas je autorem ‚historických pamětí‘. Jeho díla nám připomínají, že paměť, na rozdíl od pouhé historie, hovoří více o přítomnosti než jen o minulosti. A pro Johna Banvillea je v jeho nejdůležitějším díle Moře (The Sea) dlouhé pátrání po vzpomínkách bojem proti smrti,“ přibližuje tvorbu těchto literátů Guillaume Basset

Dalším hostem bude rakouský spisovatel Robert Menasse. Ten se věnuje zejména evropským a unijním tématům a v letošním roce mu v českém překladu vychází kniha Hlavní město. Vydává ji nakladatelství Plus.

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *