První ročník ankety Kniha roku byl zajímavý, přesto se našly nedostatky

logo
Ve středu 6. listopadu se konalo historicky první vyhlašování literární ceny Kniha roku, kterou pořádá nadační fond Čtení tě mění. Jak se celý galavečer povedl? Byli jsme s redakcí Lukbook přímo na místě a přinášíme vám bezprostřední dojmy.

Předně musíme pochválit organizátory, že podobnou anketu vůbec založili. Samotní autoři i nakladatelé si určitě zaslouží pozornost a je velice dobře, když někdo chce ocenit jejich nelehkou práci. Celý večer v pankráckém Cubex Centru probíhal ve značně slavnostním duchu. Vedle samotných autorů byli samozřejmě přítomni i zástupci nakladatelství nebo populární blogeři.

Za klavírem po celý večer sedící Ondřej Gregor Brzobohatý doplňoval vyhlášení příjemnou hudbou. V roli moderátorky se blýskla Lenny Trčková, kterou můžete znát z videí Čtení tě mění. Samozřejmě se našlo pár chybiček, ale vesměs bylo její vystupování sympatické.

V roli předávajících ambasadorů se objevila celá řada spisovatelů včetně Pavla Renčína či Pavla Bareše, ale i známější hvězdy typu Josef Klíma nebo Tamara Klusová.  Nechyběl ani psychiatr Radkin Honzák nebo autor čtyřlístku Jaroslav Němeček. Na celém večeru prostě bylo znát, že z něj chtějí pořadatelé udělat velkou událost.

Ale nyní už k samotným nominacím a výsledkům jednotlivých kategorií. Zde bohužel přichází první zádrhel, díky kterému si anketa získala i řadu odpůrců. Nadační fond Čtení tě mění byl založen společností Euromedia Group, pod kterou spadá několik nakladatelství. Zde vyvstává otázka, nakolik je samotná anketa objektivní. Údajně měla být oslovena všechna nakladatelství, aby nominovala své kandidáty. Některá z nich však nejsou vůbec zastoupena (přestože mají dostatečně kvalitní knihy) a ozývají se i hlasy, že možnost nominovat k nim nedorazila. Takže těžko říct, kde je pravda.

Do příštích let by tedy určitě stálo za úvahu, aby samotné nominované vybírali fanoušci a anketa díky tomu byla nestrannější. Na druhou stranu musím říct, že z vybraných knih bych vítěze volil podobně. Knihu roku vyhrála Alena Mornštajnová a její Tiché roky, což si určitě zasloužila. V kategorii napětí je vítězem vynikající román Kříďák, obálku roku dostala opravdu pěkná Šelma a hned dvě ceny si odnesla Kateřina Šardická a její dílo Zmizení Sáry Lindertové, s čímž musíme rovněž souhlasit. Speciální cenu za celoživotní dílo obdržela Ludmila Vaňková a rozhodně si ji rovněž zasloužila.

Zároveň se mi líbí určitá komerčnost celé ankety. Zapadá díky tomu do prázdného místa vedle Magnesie Litery, která je oproti ní trochu serióznější. Přesně takovéto literární ceny jsme potřebovaly, a když vychytají několik mušek, určitě mají velkou naději stát se jednou z nejdůležitějších událostí každé literární sezóny. Hlasujících nakonec bylo více než 47 000, což je velice slušné číslo. Ale pořád by to mohlo být lepší, uvidíme v příštím roce.

Přímý přenos galavečeru bylo možno sledovat na několika facebookových kanálech včetně Mall.tv, Luxoru nebo samotného Nadačního fondu Čtení tě mění a lze se na něj podívat i zpětně. Celkově hodnotíme celou anketu i předávání kladně. Určitě se nejedná o zbytečnou akci, jen je do budoucna potřeba vylepšit samotný systém nominací.

 

Výsledky ankety:

Kategorie SCI-FI A FANTASY: Ransom Riggs: Sirotčinec slečny Peregrinové: Mapa dní, nakladatelství Jota

Kategorie ŽIVOTNÍ STYL A HOBBY: Barbora Tlustá: Bez obalu – Jak žít zero waste, nakladatelství Jota

Kategorie POPULÁRNĚ NAUČNÁ: Janek Rubeš, Honza Mikulka, Eliška Podzimková: Honest giude, nakladatelství CooBoo

Kategorie YOUNG ADULT: Kateřina Šardická: Zmizení Sáry Lindertové, nakladatelství Fragment

Kategorie AUDIOKNIHA: Erich Maria Remarque: Na západní frontě klid, OneHotBook

Kategorie DĚTSKÁ KNIHA: Adrián Macho: Gerda, příběh velryby, nakladatelství CPress

Kategorie OBJEV ROKU: Kateřina Šardická: Zmizení Sáry Lindertové, nakladatelství Fragment

Kategorie SPOLEČENSKÝ ROMÁN: Alena Mornštajnová: Tiché roky, nakladatelství Host

Kategorie OBÁLKA ROKU: Andrew Mayne: Šelma, nakladatelství Kalibr

Kategorie VÝJIMEČNÝ NAKLADATELSKÝ POČIN: Marta Breenová, Jenny Jordahlová: Neohrožené ženy, nakladatelství Argo

Kategorie UMĚLECKÁ PRÓZA: Haruki Murakami: Komturova smrt, nakladatelství Odeon

Kategorie NAPĚTÍ: C. J. Tudor: Kříďák, nakladatelství Kalibr

KNIHA ROKU 2019: ALENA MORNŠTAJNOVÁ – TICHÉ ROKY, nakladatelství Host

Cena za celoživotní dílo: LUDMILA VAŇKOVÁ

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *