Knižní projekty 9. díl – Knihobudky

36450729 1804191779627452 2295437037894893568 o
Tentokrát se Knižní projekty podívají do ulic, na kterých můžete potkat i tzv. KnihoBudky. O co se jedná a kdo stojí za jejich vznikem si můžete přečíst na následujících řádcích.

KnihoBudka je neziskový projekt, který letos slaví šesté narozeniny. V roce 2013 vzniká za podpory společnosti Telefónica O2. Protože v dnešní době již prakticky každý má svůj vlastní mobilní telefon, telefonní budky se stávají nepotřebnými a nepraktickými. Využívá je jen opravdu malá hrstka obyvatel a jejich použití k novému účelu se proto jeví jako výborný nápad.

A co takhle do nich dát knihy, které by si mohli lidé půjčovat? Případně je měnit za jiné? Na první pohled to vypadá jako bláznivý nápad, ale ve skutečnosti se tato myšlenka brzy osvědčuje. Již v únoru 2014 je místo pro prvních 7 KnihoBudek a do konce roku vznikají další.

Vedle toho se objevuje i řada netradičních typů těchto zařízení. Momentálně se připravuje největší bezplatná knihovna s 5000 knihami, která bude fungovat na stejném principu. Nejen o ní si budete moci brzy přečíst v chystaném rozhovoru s tvůrci tohoto projektu.

Jak to funguje?

Jestliže máte doma již přečtenou knížku, můžete ji v KnihoBudce vyměnit za jinou. A to bez potřeby jakékoliv průkazky. Lidé si je rovněž mohou půjčit a následně vrátit. Samozřejmě se nabízí otázka, kolik se najde nepoctivců, kteří je prostě ukradnou…Ale naštěstí po světě chodí i řada slušných jedinců, takže projekt prozatím funguje.

V současné době je jich již několik desítek těchto a další přibývají. Seznam i s mapou a dalšími informacemi naleznete na stránkách projektu.

https://www.facebook.com/Knihobudka/

web KnihoBudky

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *