Knižní projekty 5.díl – S knížkou do života

S knížkou do života
Tentokrát se podíváme na mezinárodní projekt Bookstart, u nás pojmenovaný S knížkou do života. Ten pomáhá rozvíjet čtenářskou gramotnost už u malých čtenářů.

Do tohoto projektu se zapojují všechny typy knihoven a snaží se zapojit i rodiče do toho, aby se i k nejmenším čtenářům dostalo velké množství příběhů. Na stránkách projektu se mohou registrovat knihovny, ale zároveň zde dostávají informace i rodiče.

Přikládáme dopis o tom, proč je čtení důležité:

Milá maminko, milý tatínku!

Blahopřejeme Vám k narození Vašeho děťátka. Přejeme Vám i jemu hodně zdraví, štěstí a všechno dobré do života.

Vaší snahou je, aby Vaše dítě bylo zdravé, silné, šťastné a spokojené, aby se dobře rozvíjelo, umělo komunikovat s okolním světem a bylo v něm úspěšné. Chcete být dobrými rodiči a připravit mu co nejlepší start do života. Rádi bychom Vám k tomu trochu pomohli.

Dětští psychologové a neurologové, pedagogové i logopedi stále častěji zdůrazňují, že intenzivní slovní komunikace a čtení (předčítání) dětem již od kojeneckého věku vede u nich později k lepší gramotnosti a větší představivosti i bohatší slovní zásobě. Pokud se tedy s dětmi hodně mluví a čte již v průběhu prvních tří let jejich života, kdy se jejich řečové centrum intenzivně rozvíjí, děti dříve mluví, čtou i píší, jsou lepšími čtenáři a později i studenty. Vyhnou se tak eventuálním problémům s vnímáním a chápáním mluveného slova či potížím s vyjadřováním, které může způsobovat nahrazování verbální (slovní) komunikace komunikací vizuální (obrázky, filmy, televize, tablety…). Viz např. články z této oblasti:

Deník: Rodiče jim nečtou, školáci neumějí pořádně mluvit

nebo

Děti, kterým se čte i v kojeneckém věku jsou prý geniálnější

Děti sice v raném věku nemluví, ale velmi intenzivně a jakoby „mimochodem“ se učí spoustu věcí. Pokud tedy nejmenším dětem hodně čtete a povídáte si s nimi, připravujete jim jednoznačně lepší start do života. A právě k tomu Vám nabízíme svou pomoc Předčítánkovým balíčkem, který jste právě dostali. Najdete v něm knížku pro své děťátko, trochu čtení pro sebe a další užitečné dárky, například možnost stáhnout si pro děťátko zvukovou knihu apod. Ať je Vaše společné objevování světa co nejhezčí a nejúspěšnější!

Vaše knihovna a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP)

Pravidelně vychází i zpravodaj, který najdete rovněž na webových stránkách. Vedle toho se můžete inspirovat i mnoha tipy na dětské časopisy nebo knihy.

Projekt podporuje i Ministerstvo Kultury.

Více informací najdete na stránkách S knížkou do života, odkud byl použit i dopis o důležitosti čtení.

Nezapomeňte se přidat i na Facebooku.

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *