V nakladatelství host vyjde další román Kateřiny Tučkové

monastery g4c142ce04 1280
V polovině dubna by měla vyjít nová kniha jedné z nejúspěšnějších českých spisovatelek Kateřiny Tučkové. Ponese název Bílá voda rozvíjí příběh řádové sestry Evaristy a problematiky perzekuce řeholních řádů v polovině minulého století.

Kateřina Tučková se dostala do širšího povědomí zejména díky svým románům Vyhnání Gerty Schnirch (2009) a Žítkovské bohyně (2012). Během svojí spisovatelské kariéry získala řadu ocenění včetně Magnesie Litery, Ceny Josefa Škvoreckého nebo Zlaté stuhy. Na jaře se tedy dočkáme další její velice očekávané knihy Bílá voda.

Kateřina Tučková na románu usilovně pracovala s přestávkami deset let.

„Mezitím jsem četla materiály, které jsem objevila v archivech, mluvila s pamětníky, pobývala v klášteře a také prošla složitým duchovním hledáním, které mi pomohlo přiblížit se mým postavám i zevnitř. Myslím, že je to má nejprožitější kniha,“ říká spisovatelka, která se v knize zabývá rolí žen napříč celými dějinami katolické církve, přičemž se dotýká palčivých a mnohdy i málo zmapovaných témat.

Anotace:

Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu

Bílá Voda. Takto poeticky se jmenuje pustá vesnice skrytá ve stínu pohraničních hor, kam kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny Marie. Právě sem o několik století později přijíždí Lena Lagnerová, aby se tu skryla před svou minulostí, která ji přivedla na pokraj sebevraždy. Namísto kláštera s početnou řeholní komunitou tu však najde pouze několik řádových sester, vedených svéráznou řeholnicí Evaristou. Ta přišla do Bílé Vody o poslední zářijové noci roku 1950, kdy komunistický režim zosobněný démonickým páterem Plojharem odvlekl v rámci Akce Ř všechny řádové sestry do sběrných klášterů. Mladičká Evarista tehdy dostala na výběr: vrátit se do civilního života, nebo s ostatními sdílet jejich příští osud. Nezaváhala ani na okamžik. Stejně jako všechny řeholnice byla nasazena na nucené práce a vystavena ponižování v komunistickém kriminálu i mučení, aby se vzdala víry v Boha. Marně. Lena však zjistí, že tím Evaristin dramatický příběh pouze začíná, a brzy pochopí, že démoni obcházející minulost bělovodských řeholnic nezmizeli, a navíc jsou součástí i jejího vlastního osudu.

 

Knihu Bílá voda si můžete předobjednat na stránkách nakladatelství Host

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *